Październik to Międzynarodowy miesiąc Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej.
Komunikacja to niezwykle ważna sfera naszego funkcjonowania, która pozwala być nam także niezależnym. AAC to ogół metod wykorzystywanych do wspierania osób mających trudności z werbalnym porozumiewaniem się.
Celem terapii jest umożliwienie wyrażania swoich potrzeb, myśli, a także nawiązania relacji z innymi osobami. Użytkownikami komunikacji wspomagającej są dzieci u których rozwój mowy jest zaburzony (np. dysfazja rozwojowa). W tym przypadku wykorzystuje się gesty, czy znaki graficzne, które na celu mają pomóc dziecku zrozumieć język, a także lepiej go używać – wspomagając tym samym proces nabywania mowy. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, że znaki nie zastępują mowy, a są używane równocześnie wzmacniając komunikaty słowne.
Komunikacja wspomagająca pomocna jest także wtedy, gdy osoba artykulacja osoby jest niezrozumiała dla otoczenia. Pełni więc rolę uzupełniającą. Komunikacja alternatywna przeznaczona jest dla tych co nie mogą mówić (np. osoby z afazją motoryczną) lub nie wykorzystują mowy do komunikacji (np. osoby z autyzmem, afazją sensoryczną). Celem terapii jest znalezienie formy ekspresji, która stanie się stałym sposobem komunikowania z otoczeniem.
Tagi: terapia alternatywna, terapia wspomagająca, dziecko z wadą mowy, terapia autyzm gdańsk, diagnoza autyzm gdynia, autyzm gdańsk, autyzm gdynia.