W przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu niezwykle ważny jest czas. Im wcześniej się go rozpozna i rozpocznie niezbędną terapię, tym większa jest szansa na uniknięcie lub choćby znaczne ograniczenie uzależnionej od autyzmu niepełnosprawności. Wczesna interwencja jest najskuteczniejszą formą terapii ze względu na bardzo dużą „plastyczność” mózgu małych dzieci. Dlatego tak niezwykle ważna jest w autyzm – wczesna diagnoza/interwencja.
Według statystyk dotyczących zaburzeń rozwoju ze spektrum autyzmu pełną samodzielność osiąga zalediwe 1-2 procent, a częściową 20-30 procent osób z autyzmem. Dlatego wyniki są niezwykle niepomyślne. Największą szansę mają dzieci u których IQ przekracza 70, a także te w wieku 5-7 lat, które mają już dobrze rozwinięte umiejętności językowe – twierdzą Katie Marwick i Steven Birrell, autorzy jednego z najpopularniejszych na świecie podręczników do psychiatrii.
Autyzm – wczesna diagnoza
Eksperci są zgodni w jednym – wczesna diagnoza autyzmu to klucz do szansy na normalne funkcjonowania dziecka. Oprócz diagnozy dochodzi także wcześnie podjęta interwencja terapeutyczna. Zdiagnozowania i terapia znacząco poprawiają szansę na pokonanie wielu związanych z autyzmem problemów.
Dlatego jeśli zauważasz jakieś niepokojące objawy u swojego dziecka – nie zwlekaj i skontaktuj się z naszymi specjalistami. – Progressus Ośrodek Diagnostyczno-Terapeutyczny.
Autyzm u dziecka – metody diagnozowania autyzmu
Autyzm dziecięcy i pokrewne całościowe zaburzenia rozwojowe w pierwszych lata życia mają charakter zdecydowanie dynamiczny. Nie tylko pojawiają się w tym okresie, ale także rozwijają, nasilają. czasem stają się przyczyną trwałej i z reguły poważnej niepełnosprawności. Stąd wczesna diagnostyka i intensywna interwencja przynajmniej ograniczająca rozwój zaburzeń jest niezwykle istotna. Dlatego kluczowa jest tutaj kompleksowa konsultacja psychologiczno-pedagogiczna z udziałem specjalistów takich jak logopeda, psycholog czy fizjoterapeuta. Koniec wczesnej interwencji przyjmuje się co do zasady, że kończy się w wieku w którym dzieci osiągają wiek szkolny.
Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej rekomendowaną i wybieraną przez specjalistów formą terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu jest tzw. terapia behawioralna. W dużym uproszczeniu polega na systematycznym i konsekwentnym uczeniu pożądanych zachowań poprzez ich pozytywne wzmacnianie za pomocą różnych nagród. Terapia wygasza także zachowania niepożądane, ale nie za pomocą kar – tylko za pomocą braku pozytywnego wzmocnienia. W rzeczywistości istnieje jednak dużo więcej różnych metod terapii autyzmu. W tym miejscu zachęcamy do przejrzenia naszych zakładek – diagnoza autyzmu oraz terapia autyzmu – tutaj.
Tagi wpisu: progressus, progressus rumia, diagnoza autyzmu, progressus puck, wczesna diagnoza autyzmu, terapia autyzmu u dzieci, autyzm – wczesna diagnoza.